Поради cо-founder та фінансової експертки компанії "Бюро" Юлії Дирявко
На сьогодні в Україні 80% компаній об'єднують бухгалтерський та управлінський облік. Бізнеси приймають рішення вести ці два обліки в одній програмі, бо не враховують те, що власник не бачить реальний фінансовий стан справ. А якщо це не відбувається, то є ризики що він може втрачати гроші.
Давайте спочатку розглянемо в чому ж таки відмінність бухгалтерського та управлінського обліку.
Бухгалтерський облік - це регламентований облік, правила ведення обліку задає держава. Відображає операції тільки за первинною документацією, що підтверджує. Не дозволяє своєчасно приймати рішення. Терміни подання звітності з прибутку: один раз на квартал або на рік.
Управлінський облік - дозволяє своєчасно та коректно відображати поточний стан справ та використовується власниками та топ-менеджерами для прийняття управлінських рішень, планування майбутнього. Терміни подання звітності з прибутку: щомісяця.
Хочу поділитись кейсом із практики, бо так легше зрозуміти, чому ці два обліки потрібно вести окремо і як це може впливати на поточний стан ваших фінансів.
Компанія "Х" закриває свій управлінський звіт 31-го числа поточного місяця. О 18:00 блокується запис даних до оперативної бази, після чого фінансист має 2 дні, щоб скласти звітність і надіслати її власнику. Навіть якщо це вихідний день чи 31 грудня — не має значення. До 21:00 керівництво повинне отримати звіт за поточний місяць, щоб бути в курсі.
Бухоблік зазвичай робиться не раніше 20-го числа наступного місяця. Більш того, що минулий місяць давно закінчився, тож і поточний уже майже пройшов.
І яке тут може бути рішення?
На мою думку, перше що треба зробити - це настроїти синхронізацію між управлінською програмою та бухгалтерською. Це дозволить не дублювати операції та відображати поточний стан справ в управлінській програмі.
Як результат власник чи топ менеджер компанії буде вчасно приймати рішення та одержувати управлінську звітність.