Як оцінити збитки та отримати відшкодування за активи, втрачені внаслідок агресії РФ


Вікторія Домарева податкова експертка, co-founder консалтингової компанії «БЮРО» та адвокатка Олена Сітарчук, власниця адвокатського бюро "Олени Сітарчук" розказали, як бізнесу можна отримати відшкодування та поділились покроковою інструкцією.


Власники бізнесу щодня стикаються з новими викликами: як зберегти активи компанії, убезпечити життя співробітників, налагодити роботу в умовах відсутності світла та зв'язку. Загалом алгоритм дій підприємства/бізнесу, яке зазнало майнових втрат, можна поділити на такі етапи:

 1. інвентаризація активів;

 2. оцінка розміру шкоди;

 3. збір доказової бази;

 4. відшкодування.

Давайте розглянемо кожний пункт

Інвентаризація активів


На початковому етапі при оцінюванні збитків підприємству потрібно провести інвентаризацію активів.

Для оцінки збитків бізнес має провести інвентаризацію станом на перше число місяця, що настає за місяцем, в якому з'явилася можливість доступу до активів, первинних документів і реєстрів бухгалтерського обліку, та показати результати інвентаризації у бухгалтерському обліку відповідного звітного періоду.

Що для цього потрібно?

Керівник підприємства видає наказ про проведення інвентаризації та створює інвентаризаційну комісію. До неї входять:

- апарат управління підприємства;

- бухгалтерська служба (представники аудиторської фірми, централізованої бухгалтерії, компанії, яка здійснює ведення бухгалтерського обліку на підприємстві на договірних засадах);

- працівники підприємства, які знають об'єкт інвентаризації, ціни та первинний облік (інженери, технологи, механіки, виконавці робіт, товарознавці, економісти, тощо).

Інвентаризаційну комісію очолює керівник підприємства (його заступник) або керівник структурного підрозділу підприємства, уповноважений керівником підприємства. По факту проведення інвентаризації складається інвентаризаційний акт.

В Порядку № 326 визначено перелік з 20 видів втрат, до яких, серед іншого, входять економічні втрати підприємств внаслідок знищення та пошкодження їх майна, втрати фінансових активів, а також упущена вигода від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності.

Оцінка розміру шкоди


Розмір матеріальних збитків можна оцінити шляхом проведення незалежної оцінки. Дані, які потрібні для оцінки:

 • матеріали інвентаризації,

 • документи з бухгалтерського обліку,

 • фінансова звітність,

 • матеріали аудиту та інше.

Підприємство, яке зазнало збитків, може самостійно звертатися до експертів державних спеціалізованих установ та укласти договір з експертом. В такому випадку буде проведено експертне дослідження.

Різниця між висновком експерта та висновком експертного дослідження полягає в тому, що в другому випадку експерт не попереджається про кримінальну відповідальність, а висновок експертного дослідження оцінюється судом разом з іншими доказами по справі.

За результатами оцінки майна складається звіт про оцінку майна, який підписується оцінювачами і скріплюється підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності.

Разом з тим, 04.08.2022 було оприлюднено проект спільного Наказу Міністерства економіки України та Фонду державного майна України «Про затвердження Методики визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації, а також упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності».

Сьогодні це лише проект. Але після затвердження Методика буде обов'язковою для використання під час оцінки збитків, завданих внаслідок збройної агресії рф.

Таким чином наразі Методика оцінки шкоди, завданих підприємствам внаслідок збройної агресії рф, перебуває в процесі затвердження. Радимо всім підприємствам до прийняття Методики провести оцінку розміру збитків. Ви можете замовити проведення незалежної оцінки або експертного дослідження чи судової експертизи.


Збір доказової бази


В кожному конкретному випадку рішення про те, яким чином зафіксувати шкоду (збитки), повинно прийматись індивідуально. Серед загальних способів фіксації шкоди (збитків), завданої країною-агресором, можна виділити такі:

 • звернення до Національної поліції (порушення кримінального провадження та фіксація факту знищення або пошкодження майна);

 • звернення до ДСНС (фіксація пожежі або руйнації);

 • самостійна фіксація (фото/відео зйомка, показання очевидців, свідків);

 • складання актів про пошкодження із залученням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади;

 • оформлення внутрішніх наказів підприємства (списання активів, часткове зупинення діяльності підприємства тощо);

 • проведення експертизи та оцінки пошкодженого майна;

 • фіксація пошкодження нерухомого майна на порталі Дія;

 • фіксація на ресурсі Офісу генпрокурора (https://warcrimes.gov.ua/);

 • фіксація на державному сайті (https://dokaz.gov.ua/), створеному за підтримки Президента Україні, Мін'юсту, Офісу Генерального прокурора, інших організацій для документування воєнних злочинів.

Варто пам'ятати, що збір доказової бази – важливий етап, адже в суді діє принцип змагальності сторін: кожна сторона повинна довести ті факти, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог.Відшкодування


Теоретично, існують два шляхи відшкодування шкоди:

 • за рішенням органів судової влади України;

 • за рішенням міжнародних судових органів.

Зупинимось більш детальніше на зверненні до українських судів, адже саме цей спосіб є простим і доступним кожному бізнесу.

В судах України російська федерація не може виступати відповідачем.

Проте, 14.04.2022 Верховний Суд висловив позицію, що такі справи можуть розглядатися в українських судах незалежно від того, чи є представники рф на судовому засіданні. Отже, наразі можна використовувати весь обсяг доказової бази та українське законодавство для встановлення як мінімум фактів завдання шкоди та упущеної вигоди.

У зв'язку з відсутністю посольства рф в Україні і розриву дипломатичних відносин виникає питання, як будуть виконувати такі рішення суду. Однозначної відповіді на нього юридична спільнота ще не має. Проте поза всяким сумнівом звертатися до українських судів потрібно, адже надійніше фіксувати заподіяну шкоду та розмір рішення суду.


Сьогодні Україна вживає дипломатичні заходи для розробки дієвого механізму відшкодування збитків. На нашу думку, вони є достатньо перспективними:

 • Україна в особі Фонду відновлення майна та зруйнованої інфраструктури України (такий фонд створено і вже діє офіційний рахунок, відкритий в НБУ, отримувач – Міністерство інфраструктури України);

 • країна-агресор (шляхом продажу заарештованих російських активів по всьому світу та акумуляції їх у Фонді відновлення майна та зруйнованої інфраструктури України);

 • цільові фонди, в які кошти будуть переказуватись конкретними країнами та міжнародними державними організаціями: МВФ, Світовим банком, ЄБРР.

Отримати реальні відшкодування може затягнутись на роки. Проте ми все одно віримо в перемогу та швидке відновлення всіх активів, які втратив український бізнес.