Короткий дайджест по змінам 2023: оновлення реформи 10-10-10, блокування податкових накладних, скасування пільг для бізнесу і ФОП


Про гучну реформу 10-10-10

Славнозвісна реформа 10-10-10 важко сприймається, як громадянами України, так і багатьма політиками, бо наразі в цілому вони невдоволені податковою політикою. Все просто. На жаль, саме на нашому податковому фронті немає, так би мовити, певних перемог і влучних змін. Зараз ми маємо зовсім протилежне: блокування податкових накладних, з 1 липня 2023 року скасування податкових пільг для бізнесу.


З грудня ЗМІ просто вибухнули новинами про 10-10-10 і матеріали були від різних експертів. Я вважаю, що це обумовлено тим, що таким чином намагаються «пробивати» грунт і дивитися на реакцію суспільства. Бо інакше просто не зрозуміло як це вплине і який буде загальний фідбек, якщо все ж реформа буде прийнята. Чогось більш серйозного і важливого за цим «поверненням» 10-10-10 в медіа простір, я зараз не бачу.


Ті хто зараз лобіюють цей процес з оновленням 10-10-10, розраховують на зниження ставки до 10% в адмініструванні ПДВ і те, що це не призведе до надходження менших коштів в державний бюджет. Тобто спрацює принцип «зменшення» ставки, але надхождення не повинні зменшитись- люди будуть сплачувати певну суму ПДВ , тобто коли людина звикла до певного податкового навантаження, вона зможе і далі його витримувати.


Про скрутки ПДВ

Скрутки ПДВ - така схема забезпечує повернення ПДВ за товар, з якого просто не сплатили податків. Продавці цього товару купують документи про сплату ПДВ у підприємств, які продали товар за готівку без касових апаратів – вони відшкодували ПДВ за рахунок покупців, а документи для повернення ПДВ не використали. Так от, як «знищення скруток» наразі собі уявляють автори реформи - якщо ставка буде 10%, то це нижче, ніж собівартість цієї «скрутки», а значить не вигідна і користуватися нею не буде сенсу.

Але ж по законам Євросоюзу ця ставка не може бути нижче за 15%, тому критики мають великий сумнів, що можуть витягнути цю ставку в 10%, тому керівництво МВФ навряд чи дасть «життя» ставці 10%.


Болюча тема блокування податкових накладних

Офіційно блокування відбувається для контролю угод, які заключають бізнеси, щоб не допустити скруток та проводити так би мовити"камеральну перевірку" бізнесу. Що є більш правдивим, то блокування відбуваються для того щоб Ваш контрагент не отримав податкового кредиту, і сплатив "живі гроші".


Технічно на розблокування накладних йде 2-3 місяці, тому що кількість заблокованих накладних дуже велика, для деяких підприємств, це всі податкові за період, і на збори документації її надання та написання пояснень піде цей самий час , при умові що у тебе там все прозоро. І за цей період «крутяться ці гроші» гроші бізнесу "заморожені" в ПДВ, це майже 20% втрати, це 20% податок на обіг, такого навантаження не знає приклад інших країн


Більш детальніше про податкові зміни 2023, скасування пільг для бізнесу і ФОП та податкові прогнози, читайте в статті: