Економічна ситуація в Україні, прогнози та перспективи 2023


Що чекає на українську економіку? Які будуть перспективи для бізнесу? Де малому та середньому бізнесу брати кошти для розвитку? Поділилась своїми думками Юлія Дирявко, фінансовий експерт, co-founder аутсорсингової компанії "Бюро" та ІТ-сервісу "Bimp".

Коротко про економіку України

Сьогодні наша економіка ще знаходиться на стадії «виживання» - немає розвитку, але тримаємося аби не впасти. Всі 100 відсотків коштів, які нам дають інші країни на допомогу, навряд чи йдуть тільки на військовий сектор, тому що треба і бізнес підтримувати (єдиний податок для бізнесів в 2%, відповідно недотримання до бюджету держави значної суми коштів), різні грантові програми. До речі, долар і те скільки він становить – це також необхідна міра, бо інакше при 1$ - 28 грн. експортерам було б вкрай важко.

Про роботу малого та середнього бізнесу


Рушії економіки саме малий та середній бізнес. Розглянемо на прикладі банків, які швидше дадуть кредит для малого чи середнього бізнесу, ніж бізнесу-гіганту. Тому що коли ти залежиш від роботи, наприклад, ста бізнесів, то твої ризики «прогоріти» невеликі, бо 15 бізнесів закриваються, то ще 85 будуть працювати і приносити кошти. А коли ти віддаєш всі гроші одному великому бізнесу, то тут шанс не отримати нічого дуже великий.

Які на сьогодні існують гранти для малого та середнього бізнесу?

Інвестиції в українські стартапи будуть і це однозначно. Зараз звісно, немає «довіри» через те що в країні продовжується війна і мало хто з закордонних інвесторів хоче ризикувати. Але перспективи вкладень є, бо країна буде після перемоги розвиватись на швидкості х2. Багато спеціалістів, які давно виїхали хочуть повернутись до України, щоб брати участь у «відновленні» держави і така концентрація фахівців не омине зарубіжних інвесторів.

Зараз маємо власну підтримку для малого та нового бізнесу. Урядовий проект «єРобота» з 1 лютого знову дає можливість на подачу заявок для мікро-грантів на старт або розвиток власної справи. Це може бути як і вже діючий бізнес, так і початківці.

Взагалі проект «єРобота» включає 6 грантових програм, зокрема, українці зможуть отримати:

•мікрогранти для створення власного бізнесу;

•гранти для розвитку переробного підприємства;

•державне фінансування закладки саду;

•кошти для розвитку тепличного господарства;

•грант на реалізацію стартапу, у тому числі в сфері ІТ;

•кошти на навчання ІТ-спеціальностям.

Більш детальніше про економіку, де стартапу взяти кошти, про програми пільгового кредитування 5-7-9, наскільки важливий для підприємців фінансовий облік і чому бізнеси, ігноруючи цей момент "втрачають", у блозі Юлії Дирявко на Liga.net преходьте!