Особливості бухгалтерського обліку
в IT компанії


Експертна думка Вікторії Домаревої, co-founder компанії "Бюро"


Ринок ІТ-послуг в Україні зростає неабиякими темпами. Щороку з'являються нові спеціалісти та компанії в сфері інноваційних технологій.

Створити ІТ-бізнес в Україні не є дуже проблематичним. Проте, варто зазначити що подальше ведення та грамотна організація бухгалтерського супроводу може викликати багато труднощів та непорозумінь.

В чому ж заключається особливість бухгалтерського обліку в ІТ-компанії?


  • задача бухгалтера в компанії мінімізувати фінансові та податкові ризики,

  • оптимізувати податкове навантаження,

  • зробити можливим залучення інвесторів та позикових капіталів,

  • можливість виходу компанії на нові іноземні ринки.

Варто пам'ятати, що Україна взяла курс на створення комфортних умов для розвитку інформаційних технологій. Проте, незважаючи на це існують специфічні особливості ІТ-сектору. В першу чергу можна сказати, що це великий пласт роботи над нематеріальними активами, правами над результатом інтелектуальної діяльності.

Загалом ведення та організація бухгалтерського та податкового обліку в ІТ компаніях здійснюється по загальним правилам.

Які існують найбільш поширені податкові системи в ІТ-компаніях?

Все залежить від особливостей діяльності та річного доходу компанії. Переважно ІТ-компанії працюють за загальною та спрощеною системою оподаткування. Це ФОП II,III групи та юридичних осіб III групи єдиного податку.

Якщо ми розглядаємо специфіку бухгалтерського обліку, то важливо наголосити на кадрових питаннях. Якщо ви правильно працевлаштуєте співробітника, то це дозволить вам оптимізувати оподаткування. Взагалі існують 3 варіанти оформлення:

  • офіційно прийняти в штат (це дорого),

  • укласти договори, як з підприємцями,

  • вибрати комбінований варіант.

Результат вибору має визначити експерт, адже він має проаналізувати вашу компанію та вибрати найбільш підходящий варіант.

Варто також розказати про спеціальний правовий режим для ІТ-компаній, який утворився досить нещодавно - Дія Сіті. Це свого роду альтернатива поточним умовам ведення ІТ-бізнесу, зі своїми особливостями організації праці між робітником та роботодавцем, режимом оподаткування, а також додатковими правовими інструментами. Проте, чи потрібно туди вступати всім ІТ-бізнесам України і які вигоди можна звідти отримати, має проконсультувати податковий експерт.

Ведення бухгалтерії в ІТ-компаніях має низку нюансів, більш вигідно замовляти бухгалтерський супровід на аутсорсі. Консалтингова компанія "Бюро" готова надати послуги з оформлення первинної документації, складання бухгалтерської звітності, оптимізації системи оподаткування тощо.