Для speka.media Юлія Дирявко фінансовий експерт, co-founder ІТ-бізнесу «Bimp» та консалтингової компанії "Бюро" дала практичні поради, як не втратити бізнес під час блекаутів.
Найперше і найголовніше із практичних порад на зараз - це зміна офісу, де є бомбосховище, менше перебоїв з електроенергією; придбати Starlink. Зміна офісу була потрібна, щоб працівники мали змогу працювати офлайн, для IT-бізнесу це також важливо, як і для ресторану чи перукарні. А якість роботи залежить від того наскільки спокійно і безпечно працівникам, тому була потреба в тому, щоб було укриття в разі чергової небезпеки ракетних ударів.
Наш офіс зараз на 90% працює офлайн і декілька лише працівників на віддалених умовах. Доречі, непогана порада для власників офісних приміщень: якщо ви можете забезпечити генераторами приміщення чи маєте таке місце, яке не залежить від відключень організуйте там місце для дітей, типу дитячої кімнати. Наш офіс має таку і навіть є можливість співробітникам «пожити» з сім'ями якийсь час поки в їх домах блекаут.
Про створення бізнесу під час війни Наразі починати спочатку і створювати з нуля IT-бізнес не зовсім рекомендую. Дуже важко втримати команду, а зібрати абсолютно новий колектив ще важче. IT-Бізнес в Україні витрачає багато сил, щоб зберегти те, що було до 24 лютого, а щоб почати новий бізнес - це набагато більше треба витрати своїх ресурсів і фізичних, і матеріальних. Спілкуючись в листопаді з різними інвесторами, то їх думка така: якщо Ви маєте кошти, щоб зараз вкласти їх в нову справу, то краще потримайте їх до лютого-березня 2023 року. Будь-який бізнес - це завжди ризики, навіть звичайна кав'ярня, де більш менш бізнес-модель зрозуміла, а зараз ці ризики набагато збільшені і шанс «прогоріти» дуже високий.
Зараз є інвестори з інших країн, які цікавляться бізнесом в Україні, але вже «готовим» бізнесом. Так як інвестиції цікаві, там де бізнес зараз розвивається і навіть зростає. Але на жаль поки не стартапи і проекти з нуля.
Як шукати інвесторів? Рекомендація яка може допомогти тим хто зараз все ж прагне створити новий IT-бізнес в Україні: спробуйте не шукати інвесторів, а подати заявку на грантові програми. На даний час для українських підприємців є досить багато різних пропозицій і цікавих програм. Наприклад, від програми Google for Startups Ukraine Support Fund виділено фінансування для 33 українських технологічних стартапів. Також зараз проходить грантова програма компанії Lenovo на 1 000 000 гривень на розвиток Вашого підприємства. Тому такими хорошими пропозиціями дуже рекомендую скористатися і це більш реалістично, ніж пошук інвестора.
Як оформити заявку на грант, за якими метриками визначати ефективність бізнесу та як можна ці метрики покращити більше детальніше у
матеріалі: