Як змінилась українська податкова система під час війни


Вікторія Домарева co-founder та податковий експерт компанії Бюро

Війна внесла корективи в усі сфери нашого життя, не стояла осторонь і податкова система України. В цьому блозі хочу наголосити на основних моментах, які змінили податкову систему та що очікувати від цих змін українському бізнесу в майбутньому. Отже, варто виокремити основні позитивні моменти, які держава започаткувала з початком повномасштабного вторгнення.


  1. Податки для ФОП - дозволили не сплачувати ЄСВ (єдиний соціальний внесок). Ця зміна триватиме протягом військового стану та 12 місяців після закінчення війни.

  2. Дозволили не сплачувати єдиний податок для ФОП 1-ї та 2-ї групи, якщо такої змоги не має.

  3. Для 3-ї групи платників Єдиного податку (ФОП та Юр осіб) є зміна, яка набула чинності з 5 квітня 2022 року, – це можливість зменшити відсоток сплати ЄП з 5% до 2%. Це дійсно дуже вигідне полегшення та економія.

  4. У сплаті податків для ФОП, та юридичних осіб на єдиному податку 3 групи- зараз можна не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників підприємства. При цьому робочий стаж у такого працівника продовжується і незмінний.

  5. Є можливість не сплачувати податок на землю та нерухомість може не оплачуватись тими підприємцями у кого земля та нерухомість знаходяться на окупованих територіях, на територіях де ведуться активні бойові дії чи були знищені.

Якщо говорити про негатив, то в травні було прийнято рішення на законодавчому рівні про повернення штрафів за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних. Тобто, бізнес вже не може ухилятись від штрафів і має жорстко контролювати реєстрацію.

На моє переконання, сплата бізнесу податків є зараз дуже серйозною фінансовою підтримкою держави. Можна сказати, що українському бізнесу запропоновано безпрецедентний пакет запуску національної економіки. Зі сторони влади є прагнення створити необтяжливу податкову систему, яка ефективно працює в умовах війни та заснована на повній довірі до українського бізнесу та громадян. Будемо мати надію, що не бізнес ні влада не підведуть та будуть працювати ефективно.